4.9.12

"Χάλκινοι" Μακροδημήτρης, Ταϊγανίδης και Δήμογλου στους Παραολυμπιακούς...

"Χάλκινοι" Μακροδημήτρης, Ταϊγανίδης και Δήμογλου στους Παραολυμπιακούς
Το πρώτο της μετάλλιο, που δεν αποκλείεται να είναι και χρυσό, εξασφάλισε η Ελλάδα στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.
Η ελληνική ομάδα ζευγαριών BC3 του μπότσια, συνέτριψε...

7-0 το Βέλγιο στον ημιτελικό και την Τρίτη (17:45) θα παλέψει για το χρυσό μετάλλιο απέναντι στη Πορτογαλία. Οι ελληνικές επιτυχίες συνεχίστηκαν το βράδυ της Δευτέρας με τρία χάλκινα μετάλλια: από τον Αριστείδη Μακροδημήτρη στα 100μ. ελεύθερο S2, τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη στα 100μ ύπτιο S13 και την Αλεξάνδρα Δήμογλου στα 400μ. κατηγορίας Τ13 στον στίβο.

Αναλυτικά:

Η ελληνική ομάδα ζευγαριών BC3 του μπότσια, συνέτριψε 7-0 το Βέλγιο στον ημιτελικό και την Τρίτη (17:45) θα παλέψει για το χρυσό μετάλλιο απέναντι στην Πορτογαλία, που νίκησε 4-3 τη Νότια Κορέα. Την ελληνική ομάδα συγκροτούν οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Ελένη Κορδαλή (αναπληρωματική).

Τα σετ: 2-0, 2-0, 2-0, 1-0

Η ελληνική ομάδα, στο παγκόσμιο κύπελλο της Ιρλανδίας είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο κάτι που ευελπιστεί να κάνει και την Τρίτη απέναντι στην πανίσχυρη Πορτογαλία.

«Τις επιτυχίες τις φέρνουν οι αθλητές. Παίξαμε τέσσερα πολύ δύσκολα παιχνίδια. Είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα. Τα παιδιά έπαιξαν σύμφωνα τις δυνατότητές τους. Η προετοιμασία μας βγήκε στο απόλυτο. Η πρόκρισή μας στον τελικό είναι αποτέλεσμα μιας μακράς προετοιμασίας, με πολλές προπονητικές ώρες στο κοντέρ μας. Αύριο θα έχουμε απέναντί μας έναν πανίσχυρο αντίπαλο, όμως εμείς έχουμε την εμπειρία για να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί», είπε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιώργος Τζήμας.

Από την πλευρά του, ο υπαρχηγός της ελληνικής αποστολής στο Λονδίνο και πατέρας του Νίκου Πανανού, Άρης, αναφέρθηκε στην τεράστια επιτυχία.

«Είναι μεγάλη στιγμή για το ελληνικό μπότσια και για εμένα προσωπικά. Το μπότσια, από το 2003, όταν και το άθλημα το αναθέσαμε στον Γιώργο Τζήμα, έχει κάνει τεράστια άλματα. Τότε στο άθλημα υπήρχαν 20-30 αθλητές και τώρα ξεπερνούν τους 150. Αυτό σημαίνει ανοδική πορεία. Υπάρχει πλέον μια ποιότητα στο άθλημα. Η σημερινή επιτυχία είναι μια δικαίωση πολλών χρόνων. Τα παιδιά αυτά δουλεύουν αθόρυβα με τον Γιώργο Τζήμα, με τη βοήθεια της ομοσπονδίας και τώρα με την υποστήριξη της Παραολυμπιακής Επιτροπής. Νομίζω ότι το μπότσια έχει να προσφέρει ακόμη περισσότερα στο μέλλον στην Ελλάδα».

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

«Χάλκινος» ο Μακροδημήτρης στην κολύμβηση

Λίγα λεπτά αργότερα, η Ελλάδα πήρε και το δεύτερο μετάλλιό της στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, καθώς ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στα 100μ. ελεύθερο κατηγορίας S2 κατέκτησε το χάλκινο με επίδοση 2:21.04.

O Έλληνας πρωταθλητής είχε περάσει τέταρτος το πρώτο 50άρι με 1:06.62 (έναντι 1:03.93 του Μαμιστβάλοφ που έμεινε εκτός μεταλλίων), ωστόσο στο δεύτερο ήταν εξαιρετικά καλός με αποτέλεσμα να έρθει το μετάλλιο, το πρώτο για την ελληνική κολύμβηση σε αυτούς τους Αγωνες.

Το χρυσό μετάλλιο, με παγκόσμιο ρεκόρ πήρε ο Κινέζος Γιανγκ Γιανγκ με 2:03.71, ενώ τον ακολούθησε ο Ντμίτρι Κοκάρεφ με 2:16.46.

Χάλκινο το δέκατο μετάλλιο του Ταϊγανίδη

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου των Παραολυμπιακών Αγώνων ανέβηκε και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης. Ο 31χρονος κολυμβητής τερμάτισε τρίτος στα 100μ. ύπτιο στην κατηγορία S13 με χρόνο 1:01.10.

Αυτό είναι το δέκατο παραολυμπιακό μετάλλιο στην παραολυμπιακή καριέρα του Θεσσαλονικιού κολυμβητή και το πρώτο στο Λονδίνο.

Το χρυσό μετάλλιο, με παγκόσμιο ρεκόρ, κατέκτησε ο Ιχάρ Μπόκι από τη Λευκορωσία με 56.97, ενώ δεύτερος κατετάγη ο Τσάρλς Μπόουερ από τη Νότια Αφρική με 59.92.

Η τελική κατάταξη:

1. Ιχάρ Μπόκι (Λευκορωσία) 56.97 Παγκ. Ρεκ.

Πέμπτη θέση για την Ριζάογλου

Την πέμπτη θέση με 2:19.92 στα 100μ. ελεύθερο γυναικών κατηγορίας S3 κατέλαβε η Σεμιχά Ριζάογλου. Η 25χρονη κολυμβήτρια από την Ξάνθη, αν και έκανε χειρότερο χρόνο σε σχέση με τον πρωϊνό προκριματικό (είχε 2:17.82), κατάφερε να σημειώσει την πέμπτη καλύτερη επίδοση του τελικού, αφήνοντας πολλές ελπίδες για το μέλλον.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κινέζα Γιανγμπό Σία με 1:44.32 που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ, ενώ ακολούθησε η Ουκρανή Όλγκα Σβιντέρσκα με 1:52.91. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Πατρίσια Βάλε από το Μεξικό με 1:59.76.
ΣΤΙΒΟΣ

«Χάλκινη» και η Δήμογλου

Οι ελληνικές επιτυχίες συνεχίστηκαν στον στίβο, όπου η Αλεξάνδρα Δήμογλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. κατηγορίας Τ13 με επίδοση 56.91 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ.

Η Καβαλιώτισα πρωταθλήτρια, η οποία προ ημερών σε συνέντευξή της στο ΑΜΠΕ αποκάλυψε την απόφασή της να εγκαταλείψει τους στίβους μετά τους Παραολυμπιακούς Αγώνε του Λονδίνου, πρόσθεσε ένα ακόμη μετάλλιο στο πλούσιο παλμαρέ της. Έφτασε τα τέσσερα, αφού στο Πεκίνο ήταν «ασημένια» στα 400 μέτρα και «χάλκινη» τόσο στα 100 όσο και στα 400 μέτρα.

Η τελική κατάταξη στα 400μ:

1. Ομάρα Ντουράντ (Κούβα) 55.12 Ρεκ.Παρ.Αγ.